Dziś chciałabym poruszyć temat dziedziczenia w Polsce. Czy zastanawialiście się kiedyś, kto dziedziczy po kim?

Przygotowałam dla Was krótki przegląd podstawowych zasad dziedziczenia, które obowiązują w naszym kraju. Zapraszam do lektury!

W Polsce istnieją dwie podstawowe grupy spadkobierców: spadkobiercy ustawowi i spadkobiercy testamentowi. Spadkobiercy ustawowi to osoby, które dziedziczą majątek po zmarłym, gdy nie zostawił on testamentu lub gdy testament jest nieważny. Kto w takim przypadku dziedziczy?

W pierwszej kolejności z mocy ustawy dziedziczą dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych, ale część przypada małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jeżeli zmarły nie miał małżonka spadek przypada jego dzieciom w częściach równych. Jeżeli natomiast zmarły nie miał dzieci majątek przypada jego małżonkowi i rodzicom.

Gdy zmarły nie miał małżonka i zstępnych (dzieci, wnucząt, prawnucząt) spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych, a w dalszej kolejności jego zstępnym (dzieciom, wnukom itd).

W braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu.

W braku zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy, a gdyby któreś z nich nie dożyło otwarcia spadku udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych.

Ostatnim w kolejce spadkobiercą ustawowym jest gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy albo Skarb Państwa – jeżeli ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić albo ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą.

To tylko krótki przegląd podstawowych zasad dziedziczenia w Polsce. Warto jednak zapoznać się i pamiętać o nich, żeby móc zabezpieczyć siebie i swoich najbliższych.   Pamiętajcie, że każda sytuacja może być inna, dlatego zawsze warto skonsultować się z prawnikiem, aby uzyskać dokładne informacje i porady związane z dziedziczeniem. Jeśli macie jakieś pytania na ten temat, śmiało piszcie! Chętnie odpowiem na Wasze wątpliwości.

#dziedziczenie #prawospadkowe #spadkobiercy #testament #wiedza #Polska