
W miejscu pracy każdy pracownik ma prawo do godziwego traktowania i szacunku. Niestety, zdarzają się sytuacje, które naruszają te zasady, takie jak mobbing i dyskryminacja. Choć oba zjawiska mogą wydawać się podobne, mają swoje odrębne cechy i konsekwencje. W tym artykule przyjrzę się różnicom między mobbingiem a dyskryminacją oraz powiem, jak rozpoznać i reagować na oba zjawiska.
Mobbing to systematyczne i celowe zachowania wymierzone w pracownika, które mają na celu jego zastraszenie, wykluczenie lub upokorzenie. Może to obejmować obraźliwe uwagi, ignorowanie, odrzucanie czy wykluczanie z zadań.
Dyskryminacja to nieprawidłowe traktowanie pracownika ze względu na określone cechy, takie jak płeć, wiek, pochodzenie etniczne, orientacja seksualna czy niepełnosprawność. Może to objawiać się w formie nierównego traktowania, ograniczania dostępu do określonych stanowisk czy wynagradzania.
Celem mobbingu jest zazwyczaj osłabienie i zastraszenie pracownika, aby ten opuścił miejsce pracy lub zrezygnował ze stanowiska.
Dyskryminacja ma na celu ograniczenie szans rozwoju zawodowego danego pracownika lub uniemożliwienie mu korzystania z określonych świadczeń czy uprawnień.
Jakie formy mogą przybierać te dwie patologie?
Mobbing może przybierać różne formy, takie jak werbalne i emocjonalne zastraszanie, wykluczanie z grupy, sabotaż zawodowy, a nawet przemoc fizyczna. Dyskryminacja zaś objawia się poprzez różne formy nierównego traktowania, takie jak utrudnianie awansu zawodowego, nieuzasadnione różnice w wynagrodzeniu czy ograniczanie dostępu do określonych stanowisk.
W obydwu przypadkach to pracodawca ponosi odpowiedzialność za zapewnienie bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy, w tym zapobieganie mobbingowi i dyskryminacji oraz reagowanie na zgłoszone przypadki.
Podam przykłady różnych form mobbingu i dyskryminacji dla lepszego zrozumienia tematu.
Mobbingiem będzie stałe krytykowanie pracy pracownika w sposób wyśmiewający przed innymi współpracownikami, ignorowanie pracownika przez przełożonych i odmawianie mu pomocy w realizacji zadań. Może się również objawiać wykluczaniem pracownika z grupy i celowym pomijaniem go podczas spotkań i wydarzeń firmowych.
Dyskryminacją natomiast może być odmowa awansu zawodowego pracownikowi ze względu na jego orientację seksualną, nierówne traktowanie pracowników na podstawie płci, gdzie mężczyźni otrzymują wyższe wynagrodzenie niż kobiety za tę samą pracę.
Ważne jest, aby mieć świadomość różnic między mobbingiem a dyskryminacją oraz rozpoznawać symptomy. Jeśli spotykasz się z mobbingiem lub dyskryminacją zgłoś to! Jestem do Twojej dyspozycji.